تبلیغات
مجله اینترنتی 72دال - نقد و بررسی بازی StrongHold Crusader II (اختصاصی هفتاد و دو دال [فکّده 34])

مجله اینترنتی 72دال

منوی اصلی

جستجو

آخرین عناوین

مجله اینترنتی 72دال

محل قرارگیری بنر افقی شما
محبوب کن - فیس نما
لوگوی فکّده

   سلام دوستان، طبق قولی که بهتون داده بودیم، یه نقد و بررسی حرفه ای دیگه، از یه بازی رایانه ای محبوب دیگه براتون آماده کردیم، این بازی چیزی نیست جز بازی زیبا، معروف، استراتژیک و باحال Stronghold Crusader II که خیلی مورد توجه قرار گرفت.
   سری بازی های Stronghold از کامل ترین بازی های فکری و استراتژی هستن که تعداد کمی این سری بازی رو انجام ندادن (شما هم از اونایین؟ ) اما جدیدترین نسخۀ این بازی، همونطور که گفتیم بازی Crusader II (کروسِیدِر 2) هست که بنده شخصا این بازی رو اجرا کردم، مراحلشو تموم کردم، ته توشو در آوردم و حسابی باهاش آشنا شدم و الآن عین کف دستم میشناسمش و آمادم که شما رو حسابی باهاش آشنا کنم. حتی یک کلمه از این نقد و بررسی هم کپی نشده! و همۀ اون از ذهن (مبتکر! ) من بیرون اومده و تجربه ام از این بازی.نقد و بررسی اختصاصی بازی جنگ های صلیبی 2
  خواهشمندیم با ما همراه باشید...


     مختصری در مورد مجموعه و سازنده
   ابتدا میپردازیم به اسم و رسم بازی، سری Crusader زیر مجموعۀ سری Stronghold هستش که به علت محبوب شدنش، تصمیم بر آن شد بعد مدتی طولانی نسخه 2 این بازی هم روانه بازار بشه، سازنده ی بازی، شرکت انگلیسی استودیو Firefly میباشد.

لوگوی FIREFLY

   تفاوت سری Crusader با سایر آثار Stronghold چیست؟ خب میشه گفت که اصلی ترین اختلاف، تهاجمی تر بودنشه، داریم راجع به جنگ های صلیبی حرف میزنیم، اون زمانا که پادشاها فرصت خاروندن سرم نداشتن!   برای همین در سری جنگ های صلیبی یا همون کروسیدر بیشتر روی امکانات جنگی و کمتر روی اکونومی پرداخته شده. ولی قلمروداری و اکونومی در سری جنگ های صلیبی هم اصلا بد نیست.


    داستان بازی (طرف صلیبیون)
   اگه دیده باشین و یادتون باشه، ما در نقد و بررسی بازی فارکرای4، در دو پست مفصل به داستان پرداختیم! که البته اینبار نیاز نیست، چونکه داستان بازی فارکرای4 رو کسی بنویسه شاخ دیو رو شکونده، و از طرفی هم بازی های استراتژی نمیتونن داستان خیلی عمیقی داشته باشن. بنابراین کارمون خیلی راحت تره.
   
   داستان بازی در بخش داستانی اینه؛ شما به شاه ریچارد ملقب به شیردل خدمت میکنید. شما در ابتدا با یک کشتی از راه دریا، به یک بیابان پر از واحه آمده اید، شما میخواهید در اینجا یک تمدنی دیگر بنا کنید. طبق روال همیشگی بازی های Stronghold، مراحل اولی بازی را یک بچه 5 ساله هم میتواند تمام کند اما ناگهان بعد دو سه مرحله به ناگهان بازی بسیار سخت میشود. شما برای ساخت شهر و مناطق مسکونی و ایجاد تمدن، به چوب و آذوقه نیاز دارید که سیب، نقش آذوقه رو براتون ایفا میکنه. باید خرابه های اونجا رو هم برای گسرتش قلمرو و ایجاد فضا از بین ببرید.

همون کشتیه!
عکس های بازی جنگ های صلیبی 2

   شیرها مزاحم مردم و شما هستن و باید از میان بردارینشون، متوجه میشین شیرها مخفیگاهشون کجاست و وقتی به مخفیگاه های اصلیشون میرسین، متوجه قلعه دشمن میشین، رهبر دشمنان شما کیه؟ صلاح الدین ایوبی!
   گفته شده بود که قراره در این بازی، شخصیت اصلی شاه ریچارد، یکی از شخصیت های مهم در جنگ های صلیبی باشه، که البته شد ولی نقشش واقعا کمرنگه و ایشون به شما به صورت غیر مستقیم مأموریت میده، یعنی خود شما شاه ریچارد نیستین، کینگ ریچارد رو فقط در بخش Skirmish (مبارزه دلخواه) و آنلاین میتونین ببینین و در نقشش بازی کنین.
   برویم سر ادامۀ داستان، شما برای ایجاد قلعه نیاز به سنگ دارین که منابع سنگ سرزمین شما، در محاصره شیرهای وحشی هست که هر دم از مخفیگاهشون بیرون میان و اون اطراف میپلکن، شاه ریچارد به شما زمانی محدود برای جمع آوری سنگ داده و شما باید ضمن نابود کردن شیرها و مخفیگاهشون، مقدار معینی سنگ به انبارتون اضافه کنید. مأموریت های آماده سازی در سه قسمت به شما داده شده که در این بازی هجومی حتی در مراحل هم باید با شیرها و تعاد خیلی کمی دشمن بجنگید!
   بعد اینکه این مأموریت هارو انجام دادید و تونستید یک فرمانروایی بنا کنید، میرسید به فصل جدیدی از مأموریت ها، مأموریت هایی که در اون، کشور گشایی و جنگ شروع میشه.
   شاه ریچارد به شما یک سپاه کوچک داده تا به وسیله اون شهری مقدس رو بازپس بگیرید، البته این شاه ریچارد ملقب به شیردل خیلی عجوله و برای همۀ مأموریتاش وقت تعیین میکنه که گاهی واقعا اعصاب آدمو خورد میکنه. برای این مأموریت هم به شما 8 روز (به حساب وقت روزهای بازی) وقت داده که خیلی کمه.
   در سپاه این مرحلۀ شما، ابزارهای جنگی کمی نظیر چند منجنیق و سپر محافظ تیربار دشمن هم بهتون داده شده که اگه بتونین با اونا راهی برای ورود به قصر ایجاد کنین، با یه حمله کلی میشه پیروز شد. شیردل (همون ریچارد!) رویای اورشلیم رو در سر میپرورونه و طبق معمول، دیواری از شما کوتاه تر پیدا نکرده و شما رو مؤظف کرده تا در 40 روز، ضمن دفاع از خودتون در مقابل غافلگیری های صلاح الدین ایوبی، کاخ حاکم منطقه انتاکیه (واقع در ترکیه فعلی) رو نابود کنید و انتاکیه رو به تصرف خودتون در بیارید و از اون طریق، به سمت اورشلیم (قدس امروزی) راهی بشین. این مأموریت یکی از سخت ترین مرحله های بازیه، در این مأموریت، Ranger ها (تکاورها) هم به خدمت شما در میان. در بخش های بعدی مطلب، در مورد تکاورها و تمام جنگاوران و ابزارهای جنگی موجود در بازی، به شما توضیح میدیم و اونارو معرفی میکنیم.

RANGER
ranger
   در مأموریت بعدی، صلاح الدین که توی Ambosh و غافلگیری زدن ماهره، میخواد بزنه پدرتونو در بیاره و باید یه چند روزی خودتونو زنده نگه دارین! شاه ریچارد هم که رفته جنگ و طبق معمول شمارو گذاشته و نمیتونه به شما کمک کنه...
   بلأخره زمانش میرسه، و شما با درایت و استراتژی شاهانتون اورشلیم رو بعد از جنگ ها و کارهایی سخت واس شاه ریچارد به دست میارین.
    داستان بازی (طرف صلاح الدین ایوبی)
   خداروشکر در این شماره، بازیسازان فایرفلای به کاربر اجازه دادند تا حتی در بخش داستانی هم در نقش طرف مقابل بازی کنند، که چون صلاح الدین و حکومتش اسلامی هست، برای ما دلچسبتر میتونه باشه!
   در واقع داستان بازی در سمت صلاح الدین ایوبی، درست همان داستان وارد شدن صلیبیون با کشتی به منطقۀ صحراییست که شما باید جلوی گسترش اونارو بگیرین و دستشونو از سرزمین های مقدس کوتاه کنین. برخی از سازه ها و بناهای مسلمانان با صلیبیون فرق داره، نظیر عبادتگاهشون که برای صلیبیون کلیساست و برای مسلمانان مسجد!
    نکته ای جالب در بازی اینه که زیردست خبر رسان شما در بازی شخصی به نام --- هست که اون به صلیبیون خیانت میکنه و میاد سمت مسلمانان و در این بخش هم با شماست! صدای اون رو در سایر شماره های جنگ های صلیبی شنیدید.
   البته باید بگیم که در سمت صلاح الدین هم شما خود صلاح الدین نیستید و خدمتگذارشید. و شما طبق داستان اون پیش میرید.
   شما در حال جنگ با صلیبیون برای حفظ سرزمین های مقدسید که خبر شکست خوردن صلاح الدین رو میشنوید، الآن چشم امید اون به شماست و شما باید با درایت خودتون، دست دشمن رو از سرزمین رهبرتون کوتاه کنید. وجه تمایز این بازی با سایر شماره های بازی قلعه (stronghold) اینه که در خط داستانی، سربازان دو طرف کاملا متفاوتند. در طرف صلیبیون، شما با ساخت سلاح زیاد (که وقت زیادی هم میبره) و پول کم میتونین سرباز داشته باشین، و در طرف صلاح الدین، شما بدون نیاز به سلاح و صرف وقت زیاد برای ساخت صلاح ولی با پول خیلی زیاد میتونید از سربازان و خدمتگذاران بهره ببرید.
   تنوع سربازان و خدمتگذاران در این شماره زیاده و انواع سرباز و خدمتگذار جالب نظیر: اساسین ها، شؤالیه ساسانی، درویش ها، برده ها و برده دار ها، گروهبان تمپلار، تکاور، تیراندازان سواره پارت و... در این بازی موجودن که واقعا هم جلب کنندست! براتون کلی اطلاعات از اونها داریم که بهتون خواهیم گفت. جایی نرین و با هفتاد و دو دال همراه باشین!


   اکنون شاهد داستان ساده ولی جذب کننده بازی بودید، و این مسلما همش نیست! براتون در ادامۀ مطالب دیگری هم داریم. فراموش نکنین که مطالب ما 100% اختصاصیه!
   برای دیدن بخش گیم پلی - گرافیک و موسیقی- معرفی کاراکترها، سربازا، نفرات و ابزارهای جنگی و قابلیت هایشان به "ادامۀ مطلب" مراجعه کنید، در واقع، حتما مراجعه کنید!

    در ادامه خواهید دید:
      1. سیستم مورد نیاز
      2. گیم پلی
      3. گرافیک و موسیقی
      4. معرفی کاراکترها، نیروها و ابزارهای جنگی و قابلیت هایشان
      5. امتیازدهی و خلاصه نویسی
    6.  خرید اینترنتی و پستی جنگ های صلیبی 2
     7. ویدیوهایی از بازی
      (ادامۀ نقد و بررسی شامل عکس ها، ویدیو ها و اسکرین شات هایی از بازی و چیز های دیگری نیز میباشد.)   سیستم موردنیاز
  حداقل سیستم موردنیاز
   پردازنده: Intel core i5 یا i7 یا ... با 1.8 گیگاهرتز فرکانس
   رم: 1 گیگابایت رم
   کارت گرافیک و حافظه گرافیکی: کارت گرافیک Radeon یا ... با مقدار حافظه 256 مگابایت
   سیستم مورد نیاز پیشنهادی
   پردازنده: Intel core i5 یا i7 یا ... با بیش از 2 گیگاهرتز فرکانس
   رم: 2 گیگابایت یا بیشتر
   کارت گرافیک و حافظه گرافیکی: کارت گرافیک Radeon یا... با مقدار حافظه 512 به بالا


   گیم پلی
   مسلما یک بازی استراتژیکو نه داستان میسازه، نه امثال اون، بلکه یک بازی استراتژیک رو، گیم پلی میسازه. یک گیم پلی خوب و منحصر به فرد و کامل.
   در بازی جنگ های صلیبی دو، شما در یک صحرای خشک با زمین های بایر و غیر حاصلخیز به سر میبرین که البته دارای واحه (سرزمین های سبز و کنار آب) های متعددیه و برای شما این واحه ها، حکم طلا رو داره. این واحه ها بسیار کوچک هستن و شما برای ساخت مزارع کشاورزی، به اونها نیاز دارید و باید طوری برنامه ریزی کنید تا از واحه ی نزدیکی قصرتون، به نحو احسن استفاده ببرین و فضای اون رو بیهوده اشغال نکنین. مثلا اگه شما خانه ی مسکونی رو روی این واحه ها بسازین، کار احمقانه ای کردین چون خانه اصلا نیازی به زمین سبز نداره و فقط این سرمایه رو بیخود اشغال کردین.
   در این بازی مثل شماره های قبل، محبوبیت در بین مردم نقشی اساسی داره، به طوری که اگه شما برای اونها، مسکن و جای خواب خوب، غذای خوب، امکانات مذهبی خوب و تفریح خوب مهیا کنید، اونها با سرعت بیشتری به سمت شما میان و برای شما کار میکنن و تعداد مردمتون بیشتر میشه. ساخت کافه، با سودا که از مزارع دانه های خوراکی به دست میاد و در کارخانه سودا ساخته میشه تفریح مردمه، و کلیسا و مسجد هم نیاز های مذهبی مردمو رفع میکنه که البته برای چرخاندن آنها نیاز به ساخت شمع دارید. اگر هم به مردمانتون غذای بیشتر با تنوع بیشتر بدین اونا خوشحال میشن، در بازی 4 نوع غذا وجود داره: «سیب، گوشت، لبنیات (پنیر)، و نان.» نانوایی ها که نان تولید میکنن تنها تولیدی غذایی هستن که نیاز به مناطق سبز ندارن و خیلی زیادم غذا تولید میکنن. ولی ساخت یک نانوایی بسیار سخته، در ابتدا باید مزرعه گندم بسازین (که البته این یکی نیاز به مناطق سبز [واحه] داره!)، گندم جمع کنین، آسیاب بسازین، آرد تهیه کنین و سپس نونوایی بسازین و نون تهیه کنین. که اینها هم مصالح زیاد و هم کارگر زیاد میخواد. خرید گندم و آرد هم سخته چون گرونه. ولی اگه موفق به ساخت نونوایی بشین اونوقته که مردمتون خیلی کم گرسنه میمونن!
   و اگه نتونین براشون غذا تهیه کنین و یا هر کاری که محبوبیت شما رو به خطر بندازه انجام بدین، اونا در ابتدا دیگه به قلمروتون نمیان و اگه ادامه بدین، همونهایی که هستن هم از قلمروتون میرن و شما نه دیگه میتونین سرباز داشته باشین، نه کارگر، در ضمن اگه اوضاع خیلی بد باشه، کارگرهاتونم کارشونو ترک میکنن و اوضاع قصر شما بهم میریزه.
   در این بازی، وقایاع پیش بینی نشده ای هم پیش میاد، نظیر بیماری دام ها، طاعون، عروسی، گربه سیاه طلسم شده، طوفان رعد و برق، حشرات، موش ها، رسیدن نیروهای پشتیبانی، خرابی میوه ها و... که بعضی ها باعث خوشحالی مردم و بعضی باعث ناراحتی مردم میشه و بعضی ها هم به صورت فیزیکی روی قلمروی شما تأثیر داره، مثلا طوفان رعد و برق میتونه ساختمون های شمارو بسوزونه و نیروهای پشتیبانی هم واقعا وجود دارن.
   واحد پول بازی، سکه هست و راه های کسب سکه خیلی کمن و فقط 2 چیزند: مالیات که امکان کم و زیاد شدن داره و روی محبوبیت شما تأثیر داره و فروش جنس های انبار یا انبار غذا. البته پول بر خلاف بازی ژنرال به تنهایی اصلا ارزشی نداره و شما به همه جور جنس و کالا هم نیاز دارید. بسیاری از ساخته ها اصلا نیاز به پول ندارن.
   از اونجایی که شما در صحرایید، پس نباید انتظار داشته باشید که بازی شب و روز داشته باشد و این بازی همیشه در روز است.
   البته همونطور که گفتیم، این بازی به صورت هجومی و جنگیه و همواره در حال دفاع و حمله این برای همین سازندگان زیاد روی اکونومی کار نکردن و بیشتر روی جنگ خلاقیت به خرج دادن. توی این بازی، سربازها مثل گذشته به سه حالت هجومی، متعادل و گوش به فرمان میتونن نگهبانی بدن.
   نکته ی جالب در مورد بازی اینه که درست مانند بازی قلعه3، شما هر چه خونه هارو نزدیک تر به قصر همایونیتون بسازین، بزرگتر و مجلل ترن و هر چه دورتر بسازین، کوچکتر و ساده ترن. این مدل مناطق مسکونی به 4 نوع تقسیم میشن و از بزرگ به کوچک اینطورین: «خانه، کلبه، کلبه کوچک و در آخر خیمه رعیتی»
   در بخش Skirmish، هشت LORD قرار دارن که هر کدوم استراتژی خاص خودشونو دارن و بعضی هاشون قوی و بعضی ها ضعیفن. نام این 8 لرد اینه: The rat, Vicar, The Sultan, King of slaves, Sultana, Richard the Lionheart, Wolf,
the first king of egypt
   برخی از این شخصیتا واقعی هستن و برخی هم در شماره های قبلی بودن، مثلا Wolf (گرگ) که قویترین لرد بخش skirmish و آنلاینه شخصیت منفی اصلی بازی قلعه3 میباشد. Richard the Lionheart هم همون ریچارد شیردله و یه شخصیت واقعیه و The first king of egypt هم همون صلاح الدینه و Vicar هم خلیفست.
   این بخش بسیار به جنگ ژنرال ها در بازی ژنرال2 شباهت داره، ولی مسلما در بازی ژنرال بسیار کاراکترها متفاوت تر بودند.
   در ضمن لردها هنگامی که چند نفره بازی میکنید، چون هوش مصنوعی نیست که استراتژی اونارو پیش ببره، کاملا شبیه همن و فقط قیافه لرد ها فرق میکنه و هیچ فرقی ندارن. بر خلاف بازی ژنرال که هر ژنرالی ابزار و نیروهای مخصوص خودشو داره.
   بازی در بخش گیم پلی میتونست حتی بهتر عمل کند. و همینطور کاش کمی هم به بخش اکونومی بیشتر توجه شده بود.

به این عکس با کیفیت که توسط سایت هفتاد و دو دال تهیه شده توجه فرمایید.
برای دیدن عکس در سایز بزرگتر، روی آن کلیک کنید.

توضیحات بازی جنگ های صلیبی2

   در این عکس خیلی چیزها توضیح داده شده، سوالی داشتید هم در خدمتم!
   در مورد گرافیک، سربازها و قابلیت سرباز ها و ماشین های جنگی بهتون در بخش های پیش رو توضیح میدیم.


   گرافیک و موسیقی
   میرسیم به گرافیک بازی، گرافیک و کیفیت خوب هم خودش میتونه یک بازی استراتژی و مدیریتی رو زیباتر کنه.
   گرافیک بازی، در بالاترین حالت یعنی Ultra، بسیار مطلبونه و جزئیات زمین، و به خصوص آب بسیار چشم نوازه. رنگ بندی بازی هم عالی کار شده. مثلا چشمه هایی که باعث ایجاد واحه ها میشن. خیلی واقعی هستند و دارای رنگ بسیار زیبایی هستن که آدم لذت میبره. اگه سیستمتون ضعیفه، نگران نباشین، این بازی قابلیت تنظیم کیفیت رو خیلی خوب پیاده کرده به طوری که در گرافیک Very low، بازی خیلی کاهش کیفیت داره که یعنی بازی روانتر برای سیستم های ضعیف. البته لازم به ذکره که این بازی خیلی بازی سنگینی نیست.
   سایه ها در بازی خیلی خوب کار شدند و نیم سایه ها هم خیلی حرفه ای هستند. در سایه ها شما خیلی کم شاهد لبه هستین و بافت و Texture بازی هم در بیشتر جاها خوبه. انیمیشن کرکترها بسیار پیشرفت کرده، مثلا در جنگ ها، سربازان طبیعی تر از قبل با هم میجنگند و دیگر به هوا ضربه نمیزنند! و صدای چکاچک شمشیر ها و یا صدای زخم خوردن توسط شمشیر هم بسیار دقیق و زیبا کار شده. البته متأسفانه گرافیک کرکترها و سربازها خیلی پیشرفت نکرده. در ضمن خیلی از صداهای سربازها از سری های قبل گرفته شده. ولی زبان سربازان عربی، کاملا عربیست که بازی رو واقعیتر کرده.
   برویم سر صدا و موسیقی، در بخش موسیقی، بازی خیلی خوب کار نکرده است، مثلا شما در هنگام بازی اگر مورد حمله قرار بگیرید، هیچ موسیقی هیجانی پخش نمیشود و موسیقی های درون بازی بسیار کمند و در زمان خاصی هم پخش نمیشوند و اکثرا موسیقی آرامند. البته موسیقی بخش منوهای بازی بسیار خوب و زیباست. ولی موسیقی درون بازی مهم تر است. 
    گرافیک و طراحی منوی بازی عالیست. و باعث سردرگمی هم نمیشود. البته از یک بدی نباید گذشت که اکثر بازی های استراتژیک گرفتارش هستند. آن هم باگ های گاه و بیگاه هر چند اندک بازی است. مثلا گاهی اوقات هنگام حذف کردن دیوار ها، ممکن است تکه ای دیوار باقی بماند و حذف هم نشود در حالی که این دیوار بی اثر است و محافظتی نمیکند و حتی میشود از داخلش رد شد. گاهی اوقات هم سرباز ها و ابزار های جنگی در هم میروند که این در بازی های استراتژیک، معمولا هست ولی بهرحال عیب بزرگیست. گاهی هم ممکن است کاگر سر پستش به علت مسدودی راه نتواند برود که در آن صورت در بخش وضعیت کارگر گفته میشود و شما مجبورید که کارخانه را پاک  کرده و طرف دیگر بنا کنید!

عکس تهیه شده نشان دهنده برخی از باگ ها
باگ های بازی جنگ های صلیبی 2

   در بخش Anti Aliasing یا لبه های نرم، بازی خیلی موفق عمل نکرده و سربازان، معمولا کناره هایشان به صورت پله پله است. البته زیاد به چشم نمیآید. به خصوص هنگامی که زوم نکردین. این بدی فقط روی چیزهای ریز دیده میشه و چیزهایی مانند خانه و دیوار لبه های نرمی دارند.
   در کل، گرافیک بازی برای یک بازی استراتژیک خوب است و نسبت به گذشته پیشرفت داشته و در حد و حدود بازی قلعه3 میباشد.


معرفی کاراکترها، نیروها و ابزارهای جنگی و قابلیت هایشان
   در بازی جنگ های صلیبی دو، تعداد کرکترها و آلات جنگ بسیار زیاده و برای دو ارتش مسلمان و مسیحی، افراد فرق میکنن. هر چند که در بخش Skirmish و یا چندنفره آنلاین، امکان داشتن سرباز ارتش مقابل رو دارین.
   سربازهای ارتش مسلمان، از مکانی به نام Mercenary Post یا پست مزدورها بیرون میان و قیمتشون خیلی زیاده ولی هیچ نیاز به سلاح ندارن، سربازهای ارتش صلیبی هم از مکانی به نام Barrack یا سربازخونه در میان و نیاز به یک اسلحه خونه برای نگه داری سلاح های تولید شده هم دارید؛ قیمت سربازهای صلیبی نسبت به مسلمونا ارزونتره ولی اونها نیاز به یک یا دو سلاح دارند که ساختشون وقت و هزینه لازم داره.
   در بازی جنگ های صلیبی دو، امکانی جالب وجود داره به نام Charge که فقط سربازهای خاصی اونو دارا هستن. توی این قابلیت، بعد اینکه سربازهای خاص مدتی استراحت کردند و شارژ شدند. با کلیک به روی دشمن، با چنان سرعت و قدرت و فنی حمله میکنند که به نوبۀ خودشون پدر دشمن رو در میارن! در مورد Charge بیشتر توضیح خواهیم داد.
   معرفی و توضیح نفرات و سربازهای بازی:
   صلیبیون:
   سرباز اجباری "Conscript" (ضعیف ترین و ارزانترین نیروی صلیبیون؛ دارای ابزار کشاورزی برای جنگ؛ بدون اسلحه خاص؛ بدون زره.)
   سرباز "Man-at-arms" (معمولی ترین نیروی آموزش دیده؛ دارای شمشیر کوتاه؛ با اسلحه [نیزه]؛ بدون زره خاص*.)
   کماندار "Archer" (معمولی ترین نیروی دوربرد؛ دارای خنجر؛ با اسلحه [تیرکمان]؛ بدون زره. قابلیت Volley fire*)
   تکاور "Ranger" (نیروی دوکاره؛ با اسلحه [شمشیر] به همراه [تیرکمان]؛ بدون زره خاص. قابلیت Volley fire)
   کمان زنبورکی دار "Crossbowman" (نیروی میانبرد؛ دارای خنجر؛ با اسلحه [کمان زنبورکی]؛ با زره.)
   گرزدار "Maceman" (نیروی قلدر سبک؛ با اسلحه [گرز]؛ بدون زره خاص. قابلیت Charge-*Sprint attack*)
   تبردار "Pikeman" (نیروی مدافع سنگین؛ با اسلحه [تبر]؛ با زره. قابلیت Set pikes*)
   شمشیرزن "Swordmam" (نیروی سنگین؛ دارای سپر؛ با اسلحه [شمشیر]؛ با زره.)
   شؤالیه تمپلار "Templar Knight" (نیروی سنگین؛ دارای سپر؛ با اسلحه [گرز]؛ با زره. قابلیت اسب سواری)
   گروهبان ناظم "Sergeant-at-arms" (نیروی ناظم ارتش؛ دارای درفش* تمپلارها؛ با اسلحه [تبر] با زره. قابلیت Buff*)


شؤالیه ساسانی

   ایوبی ها:
   برده "Slave" (ضعیفترین نیروی بازی؛ دارای مشعل برای سوزاندن ساخته ها؛ ارزان.)
   برده دار "Slave driver" (نیروی تقویت محافظت برده ها؛ دارای شلاق؛ گران. قابلیت Buff)
   کمان عربی دار "Arabian Archer" (نیروی دوربرد معمولی؛ دارای کمان عربی به همراه خنجر؛ ارزان. قابلیت Volley fire)
   کماندار سواره پارت "Horse Archer" (نیروی تیرانداز میان برد سواره؛ دارای کمان عربی؛ تقریباً ارزان. قابلیت تیراندازی هنگام سواری به هر جهت)
   شمشیرزن عرب "Arabian swordman" (نیروی سنگین؛ دارای شمشیر حلالی و زره؛ گران.)
   درویش "Whirling dervish" (نیروی قلدر ویژه؛ دارای دو شمشیر؛ خیلی گران. قابلیت Charge-*Whirling)
   حشاشین "Assassin" (نیروی مخفی؛ دارای قلاب و شمشیر کوتاه؛ گران. قابلیت Stealth)
   حکیم "Healer" (نیروی امداد؛ دارای لوازم درمان؛ گران. قابلیت درمان افراد - طولانی)
   ظرف نفت انداز "Oil pot thrower" (نیروی کوتاه برد؛ دارای ظرف های نفت مشتعل؛ گران.)
   شؤالیه ساسانی "Sassanid Knight" (نیروی سرعتی ویژه؛ دارای نیزه بزرگ، اسب زره پوش و زره؛ گرانترین نیروی بازی. قابلیت Charge - تاخت سرعتی و حمله سهمگین)

   توضیح واژه ها:
   بدون زره خاص: یعنی دارای زرهی که نیاز به ساخت در کارخانه ساخت زره ندارد.
   Volley fire: امکان تیرباران از یک طرف دیوار دفاعی به طرف دیگر.
   Charge: چیزی که اگر موجود شود، امکان حمله ای ویژه به وجود میآید.
   Sprint Attack: حملۀ Charge گرزدارها که با سرعت زیاد میدوند و با قدرت زیاد برای زمانی کم میجنگند.
   Set Pikes: حالت دفاعی تبردارها که تبرهاشونو تو زمین میکارن و ضد Charge میشن.
   Buff: شعاع موثر گروهبان ناظم ها و برده دارها برای دادن مقدار بیشتری محافظت.
   Whirling: حملۀ Charge درویش ها که با سرعت خیلی زیاد میدوند و هنگام رو در رو شدن با دشمن، با دو شمشیر خود میچرخند و به هر سو میروند و هر دشمن بی زرهی را به راحتی در هر طرف میکشند.
   درفش: نشان؛ پرچم.

همراهان عزیز، همونطور که دیدید براتون به خوبی نیرو های موجود در بازی رو معرفی کردیم. امیدوارم تا اینجا لذت برده باشید. این بخش به پایان رسید. با ما در ادامه همراه باشین.

   امتیازدهی و خلاصه نویسی
   طبق تجربیاتم از بازی؛ براتون به بهترین نحو یک نقد و بررسی مفصل و اختصاصی آماده کردم یک نفری، حالا هم میخوایم ببینیم امتیاز این بازی از نظر سایت هفتاد و دو دال چنده...
    
   نقد و بررسی اختصاصی بازی جنگ های صلیبی 2 توجه: در بخش امتیاز دهی از بخش مثبت و منفی الگو گرفته نمیشه.

هفتاد و دو دال به این بازی از 12 امتیاز، 10 امتیاز میده! 
بنابراین این بازی، بازی خوبی برای پر کردن اوقات فراغت شماست.


   خرید اینترنتی و پستی این بازی
  براتون در این پست نقد و بررسی این بازی رو گذاشتیم؛ میدونم که بعضیاتون هوس کردین این بازی رو امتحان کنین! خب، میتونین از بازار بخرین، یا میتونین با کلیک روی لینک زیر به صورت اینترنتی و پستی این بازی رو سفارش بدین و درب منزل تحویل بگیرین. البته خرید از طریق لینک زیر هیچ منفعتی برای ما نداره و این فروشگاه سایت p30gamers میباشد.
   براتون از سایت آپارات 2 ویدیو گلچین کردیم و قرار دادیم تا بیشتر با بازی آشنا شین. البته این ویدیوها برای کانال72 نیست. با دیدن این ویدیوها برای قراردهندگانش بازدید جور میکنین که به نفعشونه!

[http://www.aparat.com/v/giIt8]


[http://www.aparat.com/v/mFKjv]


[http://www.aparat.com/v/5OBfL]   خب دوستان، بعد نزدیک به یک هفته پرکاری و تلاش یکنفره، تونستم براتون این نقد و بررسی رو بنویسم که حتی 1 درصدشم از جایی کپی نشده و همش به قلم خودم بوده. خواهشمندیم که نظر بذارین و مارو از دیدگاهاتون محروم نذارین. و امیدوارم به دردتون خورده باشه این نقد و بررسی. و امیدوارم که لذت برده باشین. دلیل بروز نشدن سایت در طول این مدت هم تهیه این پست مفصل بود که درست مثل نقد و بررسی دو قسمتی فارکرای4 خیلی زیاد و طولانیه. پس تا پست دیگه، خدانگهدار.
   نظر هم یادتون نره! 


لینک های مرتبط :

دانلود میخوای؟ لینکده هست! کلیپ و ویدیو میخوای؟ کانال 72 و پست آپارات هست! موزیک میخوای؟ موزیکّده هست! نقد و بررسی میخوای؟ فکّده هست! اهل تکنولوژی هستی؟ تکّده هست! شایدم هوس تفریح کردی، جوکّده هست! شایدم اینارو دقیقا نمیخوای، پستای +72 (هفتاد و دو پلاس) هستن...
وبسایت هفتاد و دو دال مناسب برای هر سلیقه!
عضو باشگاه نویسندگان
ثبت شده در ساماندهی
ایمیل ها:
*{Matina.j72@gmail.com}*
{matinjavid@outlook.com}
{matinansarijavid@yahoo.com}
-------------------------------------
تاریخ ساخت وب: ١١/١/١٣٩٣
Since: 31.3.2014

- متین انصاری جاوید -

آمار سایت

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

امکانات سایت


خبرنامۀ پیشرفته
هفتاد و دو دال


دانلود تولبار
هفتاد و دو دال

Get our toolbar!

دانلود، ویدیو آنلاین، جوک و تفریح و عکس، موسیقی و ترانه، بحث های داغ و نقد و تکنولوژی و... همه در مجله اینترنتی هفتاد و دو دال!

تغییر تم


انتخاب رنگ تم

سبک کانتینر